Gejši jsou symbolem Japonska. I když dříve byl jejich význam podstatně větší než kdy dřív, i dnes plní svou důležitou roli v japonské kultuře a dívky se stále školí na nové gejši. Jak takové školení probíhá? Dívku nejprve musí přijmout okiya, což je dům gejši. Tento dům vede většinou okasan, což znamená v češtině „matka“. Dům, ke kterému gejša patří, platí také za její výcvik.

 

gejši

 

Okasan řídí kariéru i život žen, které v okiyi bydlí. Určuje tedy, jak se bude dál vyvíjet dívčin život coby gejši. Gejša také ze svých výdělků odvádí určité procento okyiiVýcvik na gejšu trvá 3 až 5 let. Tradiční délka je ale 5 let. Během svého studia se dívky učí hře na nejrůznější hudební nástroje. Jeden z nejtradičnějších je šamisen, tří strunný nástroj, který je taktéž nedílnou součástí japonské kultury. Učí se ale i na další japonské nástroje, jako je fue nebo shimedaikoNeučí se ale samozřejmě jenom hru na hudební nástroj. Dále studují také zpěv a tradiční japonské tance. Vynikat by měli i v kaligrafii a aranžování květin. Důležitou součástí studia je také perfektní znalost čajového obřadu a schopnost jej realizovat. Samozřejmě se musí učit také vystupování, vybranému chování a konverzaci. Gejša se během výcviku učí, jak chodit v kimonu a neklopýtnout, jak nízko se komu uklonit, jak správně nalévat čaj či saké.

 

Japonsko

 

Každá učednice gejši se snaží si najít svou onesan. Onesan je v překladu něco jako starší sestra. Ta slouží dívce jako mentorka a předává jí své letité zkušenosti ze světa gejš. Nepleťme si gejši s prostitutkami. Gejša rozhodně není prostitutka na jednu noc. Je to luxusní společnice, která své zákazníky baví svou konverzací, uměním a vystupováním. Nicméně není pro gejši zakázané, aby udržovaly sexuální vztah se svými zákazníky. Většina gejš si najde během svého působení dannu, což je její patron, který ji finančně sponzoruje a ona s ním udržuje sexuální vztah, který však opět není podmínkou tohoto vztahu.

Similar Posts