Zakoupili jste starý dům určený k rekonstrukci? Takových objektů je celá řada a některé z nich ukrývají ve svých útrobách i velmi zajímavé předměty. Kupříkladu na staré půdě jsou někdy k nalezení starožitné kousky – staré obrazy, nábytek, hračky, časopisy a knihy atp. Ne vždy však nacházíte na půdách něco zajímavého, mnohdy je tento prostor doslova zaplněný harampádím.

stará půda

Vyklízení půd ve starých domech může být velmi obtížný úkol. Proč svěřit tuto práci profesionální firmě?

Prach – na zanedbaných půdách bývá tak silná vrstva prachu, že je vstup do těchto prostor jen pro silné povahy. Brát pak do rukou předměty, vířit prach a vdechovat jej přináší i velká zdravotní rizika. Zejména lidé nemocní a oslabení by takovou práci vůbec neměli provádět. Vyklízecí firmy tu pak pracují v ochranných pomůckách, s nimiž je práce namáhavější, například pohyb v respirátoru a přenášení těžkých předmětů je v takovém případě velmi vysilující.

vyklízení půdy

Pyl – na starou půdu mohou pronikat skrze štěrbiny ve střešní krytině i pylová zrnka, a kdo má na pyl alergii, ten by se v takovém prostředí neměl vůbec zdržovat. Pyl se tu může usazovat postupně i v silnějších vrstvách, mísit se s prachem, a to jsou velmi výrazné alergeny, které mohou znepříjemnit pobyt na půdě i lidem relativně zdravým.

Roztoči a další parazité – jsou-li na půdě odložené staré matrace nebo čalounění křesel a sedacích souprav, mohou se tu vyskytovat ve větším počtu roztoči. Na půdě se můžete setkat i s blechami nebo vešmi a dalšími parazity, což je další důvod k nasazení ochranných pomůcek a obezřetnému pohybu v těchto prostorách.

Plísně – na vlhkých půdách se bude dobře dařit plísním a jejich mikroskopické spory rozptýlené v ovzduší jsou toxické. Další důvod k tomu přivolat na pomoc specialisty, kteří půdu zcela vyprázdní a zbaví těchto nežádoucích jevů.