Pro přepravu velkého množství zboží se využívají palety. Stěží by se asi našel někdo, kdo by nevěděl, o co se jedná. Palety se však vyrábí nejen ze dřeva, ale i z plastu. Jaký je mezi nimi rozdíl.

Nenapadá je hniloba ani plísně

Výrobci dřevěných palet počítají s tím, že mají omezenou životnost. Každý dobře ví, že dřevo pod vlivem vzdušné vlhkosti rychle stárne, napadají jej plísně a rozkladné hnilobné procesy. Dá se tomu do jisté míry zabránit speciální impregnací či nátěry, ale tím by se tyto výrobky značně prodražily a neuspěly by na trhu. Proto jsou dřevěné palety v tomto směru jistým kompromisem a také se počítá s tím, že po určité době, kdy ztrácí na svých původních vlastnostech, končí vyřazené jako odpad.

Euro paleta

S plastovými paletami 1200 x 1000 je to jiné, ty žádné plísně ani hniloba nenapadají a mohou být vystaveny povětrnostním vlivům libovolně dlouhou dobu. Životnost plastových palet je mnohem delší.

Snadná údržba

Kdybyste se pokusili dřevěné palety zachovat v maximální čistotě, doslova byste na tom nechali ruce. Neustále byste je museli drhnout kartáči a i tak by výsledek vaší dřiny neodpovídal vynaložené námaze. Dřevo je opracováno velmi hrubě a muselo by být hoblované a opatřené nátěrem, aby je bylo možno udržovat v čistotě, ale to bychom se zas s cenou dřevěných palet dostali do mnohem vyšších hodnot. S plastovými paletami je to jednodušší, jejich povrch je hladký a velmi snadno jej lze vyčistit běžnými saponátovými přípravky.

dřevěná paleta

Nosnost

Na dřevěnou paletu, která je nepoškozená, můžete naložit až dvě tuny nákladu, což je úctyhodné číslo, jenže na paletu z plastu naložíte více než dvojnásobek. Unesou až pět tun. Může se zdát nepochopitelné, že plast, z něhož se vyrábí např. měkké a ohebné igelitové sáčky, unese tak enormní zátěž, ale musíte si uvědomit, že se jedná o speciální tvrzený plast, a že technologie výroby plastických hmot jsou dnes úplně někde jinde, než tomu bývalo před třiceti lety.

Similar Posts