Bazén není jen radost, ale také starost, zvláště pokud nechceme měnit vodu několikrát za sezónu. Jednoduše řečeno, vyžaduje určitou péči, aby voda v něm byla po celou dobu čistá. A jedním z parametrů, který sledujeme, je i pH. Ze základní školy si jistě každý z nás pamatuje, že se jedná o stupnici se 14 body, kde 7 je neutrální hodnota, kdy se nejedná ani o kyselinu ani o zásadu. A právě o tento stav bychom měli usilovat. To samozřejmě není zcela možné, ovšem tolerance přibližně jednoho stupně oběma směry je v pořádku. I voda, kterou napouštíme, má správnou hodnotu. Ovšem naděje, že to tak zůstane, je naprosto mizivá.

 bazén s čistou vodou

Nejčastějším problémem, se kterým se setkáváme, je nízké pH v bazénu. Zde mluvíme o stavu, kdy je jeho hodnota nižší než 5. V takovém případě bychom se již neměli koupat. Naštěstí existují jednoduché testery, které nám během pár vteřin ukáží, jak na tom jsme. Tyto změny jsou obvykle způsobeny rozmnožujícími se mikroorganismy a tlejícími odpadky, jako jsou například listí či drobné větvičky, které tam zanesl vítr. To vše dohromady způsobuje, že se voda stává kyselejší.

profesionální plavecký bazén

O tom, že to není ideální stav, asi není třeba hovořit. Může dojít k poleptání kůže (i když to obvykle nebývá příliš vážné, pokud se nejedná o člověka s atopickým ekzémem či otevřenou rankou), ovšem mnohem závažnější je poleptání sliznice, především v očích a v ústech.

Proto je jasné, že je dobré tomu předejít. K tomu nám pomohou pravidelné kontroly pomocí již zmíněných testovacích sad. V případě, že nám vyjde pH příliš nízké či vysoké, je dobré použít některý z přípravků na jeho úpravu. Ty jsou během sezóny běžně prodávány v obchodech, zvláště se zahradnickým a bazénovým vybavením.

Díky tomu budeme moci vodu měnit méně často, což ocení nejen naše peněženka, ale i my, když nebudeme muset opět čekat, až se dostatečně ohřeje.

Similar Posts