Léto třeba již končí nebo je ještě daleko, ale důležité je vědět klidně pro příště, jak se připravit na opalování Blog Luxbryle. Co to vůbec opalování je? Snad se to zdá jako trochu hloupá otázka, přece všichni víme, že když se často pohybujeme na slunci, naše kůže získává tmavší a tmavší nádech. Ano, ale proč a co se to vlastně děje? Naše kůže se skládá z několika vrstev. Přesněji ze tří, epidermis, dermis a hypodermis. Právě v dermis se mezi ostatními buňkami nachází melanocyty.

pláž

Buňky, které jsou schopné tvořit kožní pigment neboli melanin. Děje se to pod vlivem slunečního záření, ale také dalších látek, které mohou vcházet třeba z mozku. Melanin se v těchto buňkách vytváří z tyrosinu, což se aminokyselina nacházející se v mnohých bílkovinách, které běžně přijímáme v potravě. Pigment se pak následně produkuje do http://web.mestanska-beseda.cz/za-oponou/pro-frantiska-cerneho-je-plzen-zajimava-z-nekolika-duvodu.aspx vyšších vrstev kůže, kde zajišťuje tmavší zbarvení. V našem těle se tvoří hned několik druhů tohoto pigmentu. Ty se od sebe odlišují různým odstínem, proto někteří lidé mají pokožku více do oranžova, někteří více do růžova. Pokud by melanin chyběl úplně, například pokud jsou melanocyty defektní, vzniká tak zvaný albinismus.

opalování

K čemu je nám tedy melanin dobrý? Když se vystavujeme slunečním paprskům, spolu s nimi nám na kůži dopadá také UV záření. Toto záření je nebezpečné pro DNA našich buněk. Vytváří v nich zlomy a další mutace, takže na základě jeho působení může dojít ke vzniku rakoviny a dalších problémů. Právě melanin pohlcuje toto záření a snižuje tak jeho účinky. Akutním problémem je pak spálení od slunce, které mnohem více postihuje lidi s bledou kůži než ty, kteří si už na sluneční paprsky zvykli. Je ale důležité to s opalováním nepřehnat a správně se na něj připravit. Typickým problémem je třeba vysušení kůže, která následně může tvořit šupinky, odloupávat se a svědit. Tomuto stavu můžete jednoduše předejít dobrou a pravidelnou hydratací.

Similar Posts