Chcete-li si na zahrádce udělat venkovní posezení, nic vám v tom nebrání. Jen byste během jeho plánování měli myslet i na to, že hezky není pořád.

Vhodná střecha na dvorek i zahradu

Jestli si někdo chce vytvořit posezení venku před domem, určitě by měl přemýšlet nejen nad tím, kde sežene adekvátní nábytek, ale také nad případným zastřešením. Nábytek se dá docela snadno vyšťourat na půdě a pokud ne, tak je určitě možné nějaký hezký najít v nejbližším antikvariátu nebo pomocí inzerátu na internetu. Kdo chce nábytek úplně nový, tak ten má úplně po starostech. I ten se dá samozřejmě objednat elektronickou formou, ale v toto případě je dobré si ho nejdříve z blízka prohlédnout, případně i osahat. Přeci jen, měl by něco vydržet, když bude většinu času vystaven venkovnímu počasí.

Plážová pergola

A co se týče střechy, je zde hned několik variant. Hodně záleží na tom, zdali člověk touží pouze po ochraně proti slunci nebo chce něco více. V případě první varianty je to jednoduché a levné zároveň. K vytvoření stínu bohatě postačí klasický slunečník nebo dva, má-li se jednat o posezení pro větší počet lidí. Kdo chce ale kompletní ochranu, tedy i před deštěm a v extrémním případě třeba i před kroupami, ten by měl zvolit pergolu u domu.

Stejně jako altány, jsou i pergoly přirozeným doplňkem zahrad snad již od nepaměti. Standardně je lze identifikovat i v parcích a jsou jimi samozřejmě vybaveny i všechny hospody a restaurace, které podávají občerstvení i ve venkovních prostorách. Vždy se vyráběly hlavně ze dřeva, ale v poslední desetiletích se trend posunul více ke kovům. Dřevo sice vypadá stále krásně a také hezky voní, když jste dostatečně blízko, ale také snadno podléhá zkáze a je potřeba se o něj více starat. Kovové konstrukce jsou samozřejmě ošetřeny proti korozi, a proto jim venku prakticky nic nehrozí.

Zahradní pergola

Cena pergol není dnes už tak vysoká jako dříve. Jednak je to dáno zvýšenou konkurencí, jednak za to může pásový styl výroby. I proto jsou dnes v kurzu hlavně prefabrikované stavebnicové modely, které dokáže s trochou snahy složit i naprostý laik.