Na plísně

Představte si, že si večer čtete v posteli oblíbenou knihu a vaše partnerka mezitím vedle vás usne. Nechcete jí rušit a odeberete se do kuchyně potmě, aby jí světlo nevzbudilo s tím, že si z chladničky vy pro ostíte meruňkový jogurt. Potmě odtrhnete víčko a lžičku zaboříte do jogurtu, načež se vám bude zdát chuť nesmírně odporná. To vám nedá, rozsvítíte a s hrůzou zjistíte, že jste si do úst vložili bohatou nazelenalou kulturu toxických plísní. Jogurt okamžitě vyhodíte a pro jistotu zkontrolujete ty ostatní, zda také nejsou plesnivé.

vnitřní díl splitové klimatizace

Na tomto příkladu jsme vám naznačili, že pokud o plísni víte, bezprostředně na ni zareagujete a podniknete bez váhání, prakticky ihned, potřebné kroky k její likvidaci. Jenže jsou v životě situace, kdy si nemusíte uvědomovat, že jste plísněmi v ohrožení. Mezi ně patří i vdechování plísní z klimatizace.

Může se vám přihodit to, co se stalo mnoha lidem před vámi při provádění revize vzduchotechniky, a sice že budete konfrontováni s šokujícím nálezem. Rozvody vzduchotechniky jsou totiž ideálním prostředím pro rozmnožování plísní díky patřičné vlhkosti a teplotě.

vzduchotechnika v objektu

Na požár

Plísně vás sice mohou ohrožovat na zdraví, ale není to tak nebezpečný jev, jako hrozící požár. Ten totiž může vypuknout neočekávaně a vy přijdete o střechu nad hlavou během několika hodin. Uvnitř rozvodů se totiž postupně a velmi pomalu usazuje mastný prach. Mastnota se do potrubí dostane např. při vaření a prach, ten se přece potuluje v ovzduší kolem nás nepřetržitě, 24 hodin denně.

Dostatečně silná vrstva mastného prachu je perfektní ložisko požáru a stačí pak už jen malá jiskra, např. z digestoře, a byt je v plamenech. Je také známo, že velmi silně zanesená vzduchotechnika, např. v některých potravinářských provozech, může být příčinou výbuchu hořlavé směsi, a tlaková vlna pak může zdemolovat část objektu a také někoho nebezpečně zranit.

Similar Posts